Varşova’da Alparslan Babaoğlu ile Ebru Atölyesi

Yazıcı-dostu sürüm

Yunus Emre Enstitüsü Varşova Türk Kültür Merkezi tarafından 15 – 20 Eylül 2015 tarihleri arasında ebru ustası Tevfik Alparslan Babaoğlu ile ebru atölyesi gerçekleştirildi.

Yunus Emre Enstitüsü Varşova Türk Kültür Merkezi binasında gerçekleştirilen ebru atölyesine Polonyalı sanatseverlerin yanında Litvanya’dan iki kişi ve ebru sanatına merak duyan katılımcılar da büyük ilgi gösterdi. Teorik bilgilerin ardından katılımcıların uygulamalı olarak gerçekleştirdiği atölye,bir hafta boyunca devam etti.

Ebru ustası Tevfik Alparslan Babaoğlu, Yunus Emre Enstitüsü Varşova Türk Kültür Merkezinde gerçekleşen ebru atölyesinin yanı sıra Varşova Üniversitesi Kütüphanesi Eski Eserleri Tamir Atölyesinde “Ebru Sanatının Tarihçesi ve Gelişimi” başlıklı konferans vererek kısa bir gösteri yaptı.

Alparslan Babaoğlu, konferansta kısaca özgeçmişinden bahsederek geleneksel Türk ebrusu için büyük önem teşkil eden Hezarfen İbrahim Ethem Efendi,  Sami Efendi, Aziz Efendi, Necmettin Okyay, Sami Okyay, Mustafa Düzgünman gibi ebru ustalarını tanıtarak atölye çalışmalarındaki eserlerini gösterdi. Ayrıca Avrupa Kültür Mirasını koruma günleri çerçevesinde 19 Eylül 2015’te Varşova Yunus Emre Enstitüsünde elliden fazla çocuğa tam gün boyunca uygulamalı ebru gösterimi gerçekleşti.

Programın son gününde atölyeye katılan öğrencilere ve çocuklara katılım belgeleri verildi.