Türk Filmleri Polonyalı Sanatseverlerle Buluşmaya Devam Ediyor

Yazıcı-dostu sürüm

Yunus Emre Enstitüsü Varşova Türk Kültür Merkezi tarafından düzenlenen “Türk Film Günleri” etkinliği çerçevesinde, 14 Nisan  2015’te Krakov  Agrafka sinemalarında, 15  Nisan 2015’te  Varşova Kino Muranow’da ve 16 Nisan 2015’te de Poznan ve  Szczecin’de  ‘’Selvi Boylum Al Yazmalım’’ filmi gösterildi.

‘’Selvi Boylum Al Yazmalım’’, Atıf Yılmaz tarafından yönetilen, başrollerinde Kadir İnanır ve Türkan Şoray'ın oynadığı, 1977 tarihli bir filmdir.Türk sinemasının başyapıtlarından biri olarak kabul edilen film, Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'un 1970 yılında yayımlanan aynı adlı romanından uyarlanmıştır.

Kamyon şoförü İlyas, İstanbul'dan Asya'nın kaldığı köye gelir. Birbirlerine aşık olup evlenirler. Çocuklarının adını Samet koyarlar. İlyas, kamyoncu olduğu için sık sık yollara çıkar ve Asya, Samet'le yalnız kalır. Bir gün yine yola çıkan İlyas, eve dönmez ve Asya’yı bir sekreter ile aldatır. Asya bunu pencereden görür ve İlyas'tan kaçar. İşleri bozulan İlyas, Asya’nın karşısına öyle çıkmak istemez ve bunalıma girerek Asya’yı terk eder. Asya, bu acıya dayanamaz ve oğluyla birlikte yollara düşer. Yolda Cemşit adında bir adamla karşılaşırlar. Cemşit onlara kol kanat gerer. Birlikte yaşamaya başlarlar. Bir gün İlyas karşılarına çıkar. Asya şimdi büyük aşkı ve kendisine zor gününde kucak açan Cemşit arasında bir tercih yapmak zorunda kalır. Ve "sevgi emektir" diyerek kendisine ve çocuğuna emek veren Cemşit'i seçer.

Gösterimin ardından film hakkında değerlendirmeler yapan izleyiciler, Türk filmleriyle kendilerini buluşturan Yunus Emre Enstitüsüne teşekkürlerini bildirerek, film gösterimlerinin devam etmesini talep ettiler.