İbrahim Müteferrika'nın Polonya Sefaretnamesi Varşova’da Konuşuldu

Yazıcı-dostu sürüm

Varşova Yunus Emre Enstitüsü, 18 Mayıs 2017 Osmanlı Devleti’nin Lehistan Elçisi İbrahim Müteferrika’nın Polonya Sefaretnamesi’ne dair bir konferans gerçekleştirdi.

Varşova Kral Sarayı’nda T.C. Millî Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu tarafından verilen konferansa T.C. Varşova Büyükelçisi Tunç Üğdül, Türkolog Prof. Dr. Tadeusz Majda, Türkoloji ve Asya Halkları Bölümü Başkanı Dr. Agata Bareja-Starzynska, Varşova Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Dariusz Kolodziejczyk, İbn Chaldun Enstitüsü Müdürü Boguslaw Zagorski ile davetli katıldı.

Konferans, Varşova Kral Sarayı Müdürü Dr. Ziemowit Kozminski’nin Türkiye ve Polonya arasındaki ilim köprüsüne yaptıkları katkılar için Yunus Emre Enstitüsüne teşekkür konuşmasıyla başladı. Akabinde açılış konuşması gerçekleştiren Varşova Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Öztürk Emiroğlu ise Türkiye ve Polonya arasındaki 600. yıl ilişkilerinin yansıması olarak bu tür organizasyonlar yaptıklarını vurguladı. Emiroğlu, araştırmacı ve akademisyen Prof. Dr. Erhan Afyoncu’yu tanıtıp organizasyondan dolayı Kral Sarayı’ına ve katılımcılara teşekkür etti. 

Prof. Dr. Erhan Afyoncu, Osmanlı’nın önemli matbaacılarından biri olan İbrahim Müteferrika’nın Polonya Sefaretnamesi’ni ve az bilinen Lehistan elçiliğini anlattı.

Konferans, gelen misafirlerin Prof. Dr. Erhan Afyoncu’ya yönelttikleri sorularla ve verilen cevaplarla son buldu.